Jak prać buty w pralce aby ich nie zniszczyć – przestrzegaj tych wskazówek. Efekt z pewnością Cie zadowoli

Wyszedłeś na spacer, słońce świeciło a potem spadł deszcz i nowe buty nie wyglądają już jak nowe? Wyszłaś na spacer z psem i białe trampki są już zielone od trawy ? Brzmi znajomo ? Przeżył to każdy z nas. Przedstawię Ci kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przed wsadzeniem butów do pralki, tak aby ta operacja okazała się sukcesem.

Jakie buty można wsadzić do pralki bez szkody dla nich?

Kiedy w naszej głowie zrodzi się plan wyprania butów i jesteśmy zdeterminowani, żeby to zrobić na samym początku musimy wiedzieć z czego wykonane są nasze buty. Do pralki możemy wsadzić:

  • trampki,
  • obuwie sportowe,
  • kapcie,
  • wszelkiego rodzaju buty zrobione z tkaniny

Buty skórzane, posiadające grube podeszwy nadają się jedynie do pranie ręcznego. Jeśli już wiemy jakie buty chcemy prac i mamy pewność, że pralka nie zrobi im krzywdy możemy przejść do kolejnego kroku.

Jak wybrać właściwy sposób prania?

Przed włożeniem butów do pralki należy oczyścić podeszwę z kamyków i innych stałych zanieczyszczeń z którymi pralka sobie może nie poradzić, co więcej mogą ona je uszkodzić. Tak przygotowane buty wsadzamy do pralki i wybieramy właściwy program, a więc taki w którym temperatura nie jest większa niż trzydzieści stopni.

W czym wyprać buty ?

Powszechnie pranie kojarzy nam się z proszkiem do prania, jednak w przypadku butów jest to zły wybór. Najlepszym wyborem do butów jest płyn do prania, najlepiej taki, który całkowicie się rozpuści i nie spowoduje powstania dodatkowych zabrudzeń czy zacieków.  Jeśli mamy już wybrany odpowiedni środek piorący, możemy przystępować do prania.

Jak właściwie przygotować buty do prania?

Zalecam wyciągnięcie sznurówek i wkładki. Jeśli buty posiadają zapięcia/zamki konieczne jest aby je zapiąć. Świeżość butów po praniu zapewni soda oczyszczona. Najefektywniejsze rezultaty można osiągnąć w momencie wsypania po łyżeczce sody oczyszczonej do każdego buta i pozostawienie jej na cała noc w środku.

Jeśli mamy obawy co do wytrzymałości pralki możemy zaopatrzyć się w specjalne worki przeznaczone do ich prania, uchronimy dzięki nim bęben pralki przed wstrząsami towarzyszącymi ich wirowaniu.

O czym warto pamiętać?

Zachowanie właściwego kształtu obuwia po praniu gwarantuje wysuszenie go na świeżym powietrzu, zabezpiecza to buty przed ich  rozklejeniem się.

Podsumowując- pranie butów w pralce jest możliwe i skuteczne, warto jednak pamiętać o wyżej wymienionych zasadach. Dzięki temu będziemy cieszyć się czystymi butami przez długi czas.