Stosuję regularnie – Jak szybko i skutecznie czyścić szafki kuchenne. Poznaj 5 niezawodnych metod.

Dla wielu z nas sprzątanie jest przykrym obowiązkiem. Szczególną niechęć do tego zadania odczuwamy wtedy, gdy musimy zmierzyć się z brudem panującym w kuchni.

Ciągłe gotowanie, pryskający tłuszcz, unosząca się para i inne czynniki sprawiają, że w tym pomieszczeniu zawsze jest wyjątkowo dużo sprzątania, do którego rzadko nam się spieszy. Kuchenne porządki to także czyszczenie piekarnika, mycie kuchenki gazowej, sprzątanie lodówki czy wycieranie blatów oraz frontów szafek.

Ta ostatnia pozycja bardzo często budzi wiele naszych obaw i wątpliwości, gdyż nie zawsze wiemy, jakich środków używać do mycia naturalnego drewna czy plastiku. Wiele detergentów jest na tyle mocnych, że mogłoby uszkodzić powierzchnie, czego oczywiście żadna z nas by nie chciała.

W sklepach znajdziemy wiele preparatów, które bez wątpienia są skuteczne, ale czy całkowicie bezpieczne?

Prócz ich wysokiej ceny musimy pamiętać także o możliwości wywołania reakcji alergicznej bądź podrażnień skóry czy nieprzyjemnym zapachu, którego ciężko się pozbyć, a który jeszcze gorzej wdychać.

Jeżeli zależy ci na bezpiecznych i naturalnych środkach czyszczących, to przygotowaliśmy dla ciebie parę propozycji, które bez wątpienia znajdziesz w swoim domu. Być może nie działają tak szybko, jak sklepowe produkty, jednak są one bezpieczniejsze i zdecydowanie tańsze od swoich konkurentów. Jeśli jesteś ciekawa, co może kryć się na naszej listy, to nie zwlekaj i bierz się do czytania.

Sposób pierwszy: soda i olej roślinny

Czy kiedykolwiek sądziłaś, że dzięki sodzie i olejowi roślinnemu wysprzątasz całą kuchnię? Uwierz, że to możliwe, a co najważniejsze, naprawdę skuteczne. Aby bezproblemowo wyczyścić zabrudzona powierzchnię, przygotuj sobie oba składniki i wymieszaj je ze sobą w równych proporcjach – przygotuj taką ilość produktu, która będzie ci potrzebna.

Kleik, który powstanie ze zmieszania sody i oleju nałóż na zanieczyszczoną powierzchnię i pozostaw go na niej przez pół godziny. Gdy wyznaczony czas minie, po prostu weź gąbkę, zwilż ją wodą i wytrzyj warstwę brudu z powstałym tłuszczem.

Największą zaletą takiego czyszczenia jest jego uniwersalność. Tą mieszanką wyczyścimy tak naprawdę każdą powierzchnię, zarówno szafkę, jak i kuchenkę gazową. W przypadku drewnianych mebli korzyść jest podwójna, ponieważ warstwa oleju wnika w drewno i zapewnia mu dodatkową ochronę przed zarysowaniami.

Sposób drugi: kwasek cytrynowy z sodą

Kolejna bardzo szybka i bezpieczna dla twoich mebli metoda, która doskonale poradzi sobie na każdej powierzchni. Aby stworzyć preparat, wymieszaj jedną łyżeczkę kwasku cytrynowego z dwiema łyżkami stołowymi sody oczyszczonej. Następnie dodaj trochę wody tak, by powstała dość gęsta papka. Powstały produkt nałóż na zabrudzoną powierzchnię, dobrze wytrzyj, a następnie zmyj wilgotną i odciśniętą gąbką.

Sposób trzeci: ocet z wódką i olejkami eterycznymi

Ocet ze względu na swoje właściwości jest bardzo często używany do czyszczenia ceramiki oraz plastiku. Aby stworzyć odpowiedni preparat, przygotuj sobie pół szklanki octu jabłkowego, a następnie dodaj do niego trochę wódki.

Dolej także pół łyżeczki olejku eterycznego o zapachu pomarańczy oraz 3 krople olejku eukaliptusowego. Prócz skuteczności preparat będzie wyróżniać się także ładnym zapachem. Gdy już zmieszasz wszystkie składniki, weź buteleczkę z atomizerem i przelej do niej miksturę.

Przed każdym użyciem potrząśnij buteleczką i rozpyl preparat na brudnej powierzchni. Po 15 minutach po prostu przetrzyj miejsce wilgotną szmatką.

Sposób czwarty: proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia jako produkt czyszczący? Czemu nie! Zalej proszek wodą tak, by zrobić z niego papkę o średniej gęstości. Następnie nałóż go na brudne miejsca i odczekaj jakieś 30 minut. Po minionym czasie po prostu zmyj preparat i ciesz się czystą powierzchnią.

Sposób piąty: szare mydło

Szare mydło to bardzo uniwersalny produkt, który służy zarówno do mycia, jak i pielęgnacji ciała, prania, i jak się okazuje, nawet do sprzątania. Pamiętaj, że idealnie nadaje się ono do kamiennych mebli i blatów.

Aby skutecznie wyczyścić powierzchnię, zwilż gąbkę i potrzyj nią mydło. Następnie zwilż brudną powierzchnię i odczekaj 15 minut. Gdy ustalony czas minie, zmyj spienione mydło czystą wodą. Nie zapomnij także wytrzeć powierzchni do sucha.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy skutecznie sprzątać swoją kuchnię bez dużego nakładu pieniędzy. Przygotuj swój ulubiony preparat i ciesz się pięknymi blatami oraz urządzeniami bez zbędnych plam i zanieczyszczeń.