Będziesz zachwycona, gdy dowiesz się, dlaczego. Dlaczego nie warto wylewać wody po ugotowaniu jajek.

Naukowcy z Wydziału Nauk Medycznych na Uniwersytecie w Birmingham doszli do zaskakującego wniosku.

Po wnikliwym przebadaniu reakcji chemicznych, które zachodzą podczas gotowania dowiedli, że wodę pozostałą po przygotowaniu jajek można ponownie wykorzystać na kilka sposobów. Dlaczego?

Warto wiedzieć, że skorupki jajek składają się w przeważającej części z węglanu wapnia, a poza tym zawierają wiele ważnych pierwiastków, między innymi fluor, fosfor, cynk, miedź czy krzem.

W procesie gotowania woda zostaje nasycona cząsteczkami tych pierwiastków oraz jonami wapnia, co jest ważną informacją zwłaszcza dla pasjonatów ogrodnictwa. Podczas badań naukowcy zauważyli bowiem, że tak wzbogacona o substancje odżywcze woda może znacznie przyspieszyć wzrost roślin. Nie jest to jednak jej jedyna właściwość.

Łodygi będą znacznie silniejsze i odporniejsze na choroby, jeżeli wcześniej nasączymy nasiona w wodzie z jonami wapnia.

Oprócz tego, podlewanie nią roślin pomaga utrzymać odpowiednią kwasowość podłoża, dzięki czemu rośliny łatwiej przyswajają zawarte w glebie składniki odżywcze. Jak więc rozpoznać rośliny, które wymagają dodatkowej porcji wapnia i które możemy podlewać wodą pozostałą po gotowaniu jajek?

Zwykle ich liście są niewielkie, mają wysuszone końce, można też na nich zauważyć brązowawe plamki. Takie rośliny rosną również dużo wolniej od zdrowych.

Warto zatem pamiętać, by po ugotowaniu jaj wodę przelać do osobnego pojemnika i wykorzystywać ją do podlewania bądź spryskiwania domowych roślin.