9 charakterystycznych objawów, po których rozpoznasz początek menopauzy. Być może dotyczą Ciebie

Wiek wkroczenia w fazę menopauzy jest indywidualną cechą każdej kobiety. Podobnie jest w przypadku całkowitego czasu trwania okresu przekwitania. Symptomy klimakterium przychodzą w niejednakowej kolejności u wszystkich kobiet.

Niemniej jednak, w większości przypadków pierwszą oznaką rozpoczęcia się okresu menopauzy są zaburzenia cyklu miesiączkowego. Zaczynają pojawiać się skąpsze i nieregularne krwawienie, aż do całkowitego ich zatrzymania.

Początkowy etap przekwitania nazywany jest w literaturze fachowej mianem perimenopauzy. Na kolejność i stopień nasilenia objawów wpływ mają różne czynniki, jak m.in. dieta, aktywność fizyczna, miejsce zamieszkania, choroby współistniejące, czy pozycja społeczna.

Zazwyczaj jednak wszystkie kobiety podczas menopauzy narzekają, w mniejszym lub większym stopniu, na te same dolegliwości zarówno w przypadku sfery fizycznej, jak i psychicznej.

Najpopularniejsze symptomy menopauzy to:

  • zaburzenia cyklu miesięcznego
  • szybka męczliwość
  • uderzenia gorąca
  • zaburzenia snu
  • zmienność nastrojów
  • ogólne rozdrażnienie
  • zlewne poty
  • skłonność do nadprogramowych kilogramów
  • opuchlizna (głównie nóg)

Drugim po zaburzeniu miesiączkowania, najbardziej charakterystycznym dla początków menopauzy objawem jest szybka męczliwość. Dotyczy to blisko 90% kobiet. Zauważalny jest znaczny spadek formy, doskwierające zmęczenie codziennymi obowiązkami lub po prostu nagła niemoc pojawiająca się bez konkretnej przyczyny.

W tym okresie kobiety powinny dokładniej przyjrzeć się swojej diecie, ponieważ źle zbilansowane, niezdrowe posiłki znacznie nasilają dokuczliwe objawy klimakterium. Podobnie działa stres, dlatego należy unikać nerwowych sytuacji, znaleźć czas na relaks i wyciszenie.

Kolejną przypadłością, która potrafi znacznie uprzykrzyć życie kobiety w okresie menopauzy jest zmienność temperatury, z charakterystycznymi uderzeniami gorąca.

Towarzyszą one na co dzień, szczególnie nie dając o sobie zapomnieć w godzinach wieczornych. Podobnie, jak zlewne poty, z którymi kobiety muszą borykać się nie tylko w godzinach wieczornych, ale również i przede wszystkim w nocy. Przyczynia się to znacznie do obniżenia komfortu snu i niejednokrotnie prowadzi do chronicznego niewyspania.

W konsekwencji tych objawów pojawia się kolejny problem, jakim jest bezsenność.

Wiele kobiet uskarża się na nieprzesypianie nocy, co z kolei ma ogromny wpływ na kondycję w czasie codziennych zajęć, nerwowość i rozchwianie emocjonalne. Brak nastroju jednak wynika bezpośrednio z zaburzenia gospodarki hormonalnej, a dokładniej niedoborów hormonów, które są odpowiedzialne za utrzymanie samopoczucia na stabilnym poziomie.

Bardzo częstym skutkiem menopauzy, który jest nie do zaakceptowania przez większość kobiet jest nieuzasadnione tycie.

W tym czasie ważne jest wsparcie  lekarzy, w tym nie tylko internisty, a przede wszystkim ginekologa i endokrynologa. Ich rolą jest właściwe pokierowanie pacjentkami w tym trudnym dla nich okresie.