Trutka na ślimaki jest dostępna w sklepach, ale po co kupować sztuczną chemię. Oto sposób jak wyeliminować je z ogrodu i kwietników.

Unikaj stosowania trucizn na ślimaki dostępnych w sklepie. Można je skutecznie usunąć z ogrodu stosując wiele naturalnych metod.

Ten poradnik pokaże Ci, jak poradzić sobie z niechcianymi lokatorami na Twoim podwórku, bez konieczności stosowania granulatów ze sklepowych półek. Ślimak jest w stanie zniszczyć uprawy w ciągu kilku godzin, dlatego warto dowiedzieć się, jak z nimi walczyć.

Dla wielu ogrodników te małe szkodniki są koszmarem. Choć zjedzą wszystko, ślimaki preferują młode liście. Mogą być one zjedzone w ciągu kilku minut od zasadzenia. Pomożemy Ci uporać się z plagą ślimaków w Twoim ogrodzie.

Dobrym pomysłem jest podjęcie działań zapobiegawczych na początku sezonu, aby później nie mieć tak wielu ślimaków. Wysoka trawa i chwasty są ulubionym miejscem dla ślimaków. Zapewniają one schronienie przed palącym słońcem, więc pamiętaj o regularnym przycinaniu trawnika i odchwaszczaniu go.

Należy również uważać na przedmioty, które znajdują się zbyt blisko ziemi. Podlewaj uprawy wcześnie rano, aby gleba zdążyła wyschnąć do wieczora.

Rabarbar w ogrodzie

Roślina ta jest uwielbiana przez ślimaki. Liście mogą być zjedzone prawie do kości. Zazwyczaj pozostaje tylko sito. Szkodniki te znajdują również schronienie w tej roślinie. Jeśli uwielbiasz rabarbar, posadź go wzdłuż krawędzi ogrodu. Łatwo jest wyłowić ślimaki, które się pod nim kryją.

Ślimaki nie tolerują niektórych roślin. Rośliny te są skąpe, twarde lub wydzielają odstraszający zapach. Umieść zioła w pobliżu ogrodu warzywnego. Ślimaki nie znoszą rozmarynu, tymianku i lawendy. Będą starały się ich unikać za wszelką cenę.

Ślimaki można pokonać tworząc bariery, które trudno przekroczyć. Dwa przykłady to kłujące zrębki drzewne i igły z choinek. Można również użyć skorupek jaj, ale muszą one mieć co najmniej 10 cm długości.

W ogrodzie należy zbierać ślimaki. Schronienie może im zapewnić duży liść, kawałek lub karton tektury, albo większa doniczka.