Babciny sposób na przechowywanie czosnku, aby nie gnił i nie kiełkował. Ten sposób stosuję od lat

Przed wynalezieniem lodówek główki czosnku splatano w tzw. warkocz i zawieszano w chłodnym i ciemnym miejscu, na przykład w piwnicy bądź na strychu.  Czosnek w warkoczu może być przechowywany przez wiele miesięcy, bez zmartwienia o kiełkowanie.

Co natomiast w przypadku jeśli domowe warunki nie sprzyjają przechowywaniu czosnku w domu w taki sposób?

Podpal korzenie

Świeżo zebrany, lub kupiony w sklepie czosnek zawsze ma korzenie. Nie widać ich na pierwszy rzut oka, ale to właśnie one są odpowiedzialne za to czy czosnek wykiełkuje. Podpalić je możesz za pomocą zapałek, palnika lub zapalniczki. Dzięki temu uchronisz czosnek przed utratą wartości odżywczych i nie tylko.

Zakop w soli

Do tej metody potrzebny będzie około 3 litrowy słoik, albo pudełko o podobnych wymiarach. Poukładaj naprzemiennie warstwy soli, wraz z główkami czosnku a następnie zamknij szczelnie naczynie. Tak przechowywane warzywa pozostaną świeższe przez dłuższy czas.

Innym, równie skutecznym sposobem na uratowanie czosnku przed wilgocią jest użycie zboża, mąki, trocin czy popiołu w miejsce soli. Należy jednak pamiętać, że górna warstwa wybranego produktu musi mieć grubość około 2 cm.

Stopiona parafina

Przez długi czas metoda ta była stosowana w sklepach z warzywami. Świeżo zebrany czosnek był natychmiast zanurzany w stopionej parafinie. Zakonserwowany w taki sposób nie psuł się przez bardzo długi czas.

Czytaj dalej